fbpx

„PIT0 prosty jak świński ogon” podsumowanie szkolenia online + slajdy

with Brak komentarzy

05 sierpnia 2019 r na moim Fanpage’u (choć planowałam na grupie 🙂 – taka to ze mnie fejsbukowiczka ha ha) prowadziłam mini szkolenie w temacie PIT 0 który obejmie osoby poniżej 26 roku życia.szkolenie PIT0

Obiecałam, że udostępnię wydruk ze slajdami z tego szkolenia

– co niniejszym czynię: O TUTAJ 🙂. W tym artykule dodaję kilka słów wyjaśnienia do slajdów, które dla osób nieobecnych online mogą być nieczytelne. Dodatkowo w trakcie szkolenia, oraz po nim naszło mnie kilka dodatkowych refleksji, którymi chciałabym się również podzielić.

Slajd drugi

Wymieniam tu dokładnie te przychody, które wymienia ustawa zwalniająca je z opodatkowania dla osób poniżej 26 roku życia. Na różowo podkreśliłam ostatni wers, gdyż pojawiło się kilka kontrowersji związanych z sugestią, że ustawa odnosi się do zapisu punktu który traktuje również o umowach o dzieło. Nowy zapis brzmi dokładnie tak:  „(…) oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 (…)” ten konkretny artykuł PDOF wskazany w tym artykule (wiem – masło maślane :-)) wygląda tak (kluczowy fragment): :(…) Za przychody z działalności wykonywanej osobiście (…) uważa się (…) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane (…).. I stąd właśnie bierze się ta kontrowersja. Trzeba się jednak dokładnie przyjrzeć kluczowemu, nowemu przepisowi, który wylicza zwolnione przychody a ich katalog jest zamknięty. Tylko dla prawidłowego zrozumienia o jakie umowy zlecenie chodzi – odwołuje się on do innego artykułu.

Slajd piąty (zasiłki)

Wskazuję tu jedną z kilku pozycji, które nie podlegają zwolnieniom z podatku. W trakcie spotkania online pociągnęłam ten wątek analizując hipotetyczny przypadek osoby, z którą pracodawca umówił się na kwotę netto i tak obliczył brutto, aby (po uwzględnieniu ulgi) pracownik otrzymał tyle na ile się umówił. Jeśli zatem ten pracownik nagle długotrwale zachoruje, albo będzie to młoda dziewczyna która zajdzie w ciążę – jej wynagrodzenie i późniejsze świadczenia drastycznie spadną, ponieważ będzie musiała pokryć podatek który – de facto – powinien jej przynależeć z tytułu ulgi. Ulga nie należy do pracodawcy a do pracownika – kolejne cztery slajdy przedstawiają wyrok Sądu Najwyższego który klarownie, obszernie i z uwzględnieniem kilku obszarów wskazuje, iż wynagrodzenie pracownika powinno być zawsze wskazane w kwocie brutto a wszelkie czynności mające na celu przeniesienie ulgi wynikającej z obowiązujących przepisów na rzecz pracodawcy – a tak działoby się w sytuacji podpisania papieru z którego de facto pracownik nie skorzysta – są nieważne.

Slajd czternasty (50% KUP)

dotyczy zapobieżenia praktyki, która – jak przewiduje ustawodawca – mogłaby prowadzić do korzystania z dwóch preferencji jednocześnie. Na szkoleniu zapomniałam wspomnieć, że to może być także przypadek pracowników, którzy – pracując na podstawie umowy o pracę – rozliczają się w jej ramach również z pracy twórczej. Część wynagrodzenia (za czas pracy twórczej) do którego stosuje się 50% KUP – też byłaby zwolniona z podatku (nie zastosujemy wobec niej żadnych KUP).

Slajd dwudziesty (Przykład 5)

na którym unaoczniam sytuację w której pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę oraz zasiłek w tej samej wypłacie. Zasiłek – opodatkowany – znacząco wpłynie na wysokość wynagrodzenia (gdyby te świadczenia były zwolnione, pracownikowi zostałoby w kieszeni 370 zł)

Slajd dwudziesty pierwszy (zajęcia komornicze)

To sprawa o której w kontekście PIT0 nie słyszałam NIGDZIE. Na prawdę! A przecież zapisy kodeksu wpływają znacząco na obowiązujące od kilku dni wynagrodzenie (w przeliczeniu na netto) które podlega ochronie przed zajęciem. O ile w przypadku komornika zwykłego, czy zajęcia administracyjnego nic się nie zmieni, o tyle zajęcia alimentacyjne będą wyższe (choć również i dłużnikowi alimentacyjnemu zostanie w kieszeni większa kwota)

OK, to chyba wszystko co przyszło mi jeszcze do głowy. Temat z wynagrodzeniem netto na umowie zapewne powróci w osobnym artykule, ale to już zupełnie inna historia 🙂

 

Jeśli masz ochotę obejrzeć to nagranie – wskakuj do HR-Grupy wspierającej rozwój w kadrach, płacach i human relations