fbpx

Informacja dla „młodych” pracowników

with Brak komentarzy

Szczerze wątpię, aby „młodzi” pracownicy pamiętalidokument z dodatkową informacją dla młodych pracowników

że kiedyś przywilej braku obowiązku płacenia podatku zostanie brutalnie przerwany. I to w dniu w którym będą świętować swoje 26 urodziny (niemalże jak u Śpiącej Królewny 😊).

Dlatego aby „unaocznić” ten przykry aspekt osiągania granicy 26 lat

przygotowałam dokument, który otrzymują wszyscy „młodzi” pracownicy i zleceniobiorcy organizacji z którymi współpracuję. Informacja zawiera podstawę prawną zwolnienia oraz cztery punkty ważne z punktu widzenia takiego podatnika. To nie jest dokument obowiązkowy (ustawa w żaden sposób o nim nie wspomina) ale doświadczenie nauczyło mnie, aby pewne rzeczy zawczasu przewidywać. A jedną z takich łatwych do przewidzenia sytuacji może być np. roszczenie pracownika o podwyżkę związaną z nagłym spadkiem jego wynagrodzenia po objęciu opodatkowaniem. Oczywiście nie mogę zapobiec powstaniu takiego roszczenia, ale mogę zwiększyć świadomość „młodego” pracownika czy zleceniobiorcy, że wszystko co dobre kiedyś się skończy. Co jest w dokumencie:

Po pierwsze – to co nie podlega zwolnieniu

czyli wszystkie zasiłki.

Po drugie – info o 50% KUP

czyli skrótowa instrukcja dla tych którzy dodatkowo świadczą usługi z wykorzystaniem praw majątkowych (niezależnie od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej – pamiętaj, że zlecenie z 50% KUP nie podlega zwolnieniu z podatku!)

Po trzecie – o limicie zwolnienia

czyli o obowiązku pilnowania własnych spraw. Do kogo pójdzie taki „młody” pracownik czy zleceniobiorca który zarobi więcej niż 85.528 zł i będzie musiał zapłacić podatek? No pewnie, że „do tej niedouczonej kadrowej”, żeby jej wygarnąć bo mu coś namieszała 😊

Po czwarte – o dacie w której kaczątko przemienia się w płacącego podatki łabędzia

i o tym które wynagrodzenie będzie ostatnim zwolnionym od podatku (pamiętaj, że to zależy od daty w której pracodawca czy zleceniodawca wypłaca wynagrodzenie). W dokumencie ta część jest oznaczona kursywą – możesz dopasować ją do swoich potrzeb. Na końcu, pogrubionymi literami podkreślam, że koszt pracodawcy czy zleceniodawcy jest taki sam, więc fakt powstania obowiązku płacenia podatków dotyczy „młodego” pracownika.

Jeśli Twoja organizacja dopasowuje wynagrodzenie brutto do kwoty netto po uwzględnieniu ulgi – ten dokument nie jest dla Ciebie. Ale zajrzyj do artykułu, w którym opisywałam przynależność podatków do wynagrodzenia.

 

Na wszelki wypadek – dokument jest tu: